Typy sylwetki i wybór suplementacji

Typy sylwetki i wybór suplementacji

Planując rozpoczęcie przygody z siłownią, warto zastanowić się nad doborem nie tylko odpowiedniego treningu, ale również właściwej suplementacji. Dzięki niej nasze ćwiczenia przyniosą znacznie bardziej spektakularne efekty, a także pozwolą zintensyfikować trening. Na rynku dostępnych jest wiele odżywek oraz suplementów diety, z których każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Podejmując tę decyzję, należy najpierw zapoznać się z typami sylwetki, które często determinują wybór suplementu. 

Pierwszym z dwóch najczęściej występujących typów sylwetki jest ektomorfik, który zazwyczaj charakteryzuje się wysokim wzrostem, długimi kończynami oraz drobną posturą. Jest osobą bardzo szczupłą, a przybranie na wadze oraz zbudowanie masy mięśniowej stanowią dla niego spory problem. Idealnie sprawdzi się w sportach wytrzymałościowych, na przykład w bieganiu. Ze względu na bardzo szybką przemianę materii, wskazany jest dobór właściwej diety oraz suplementacji, która znacznie ułatwi przyrost masy ciała. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się odżywki na masę mięśniową, czyli tak zwane gainery, które zawierają dużą ilość węglowodanów oraz nieco mniejszą porcję białka. Węglowodany zapewnią odpowiednią dawkę energii potrzebnej do ćwiczeń, natomiast białka zadbają o przyrost mięśni oraz utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji. To pozwoli zadbać o sylwetkę w sposób kompleksowy, tym samym prowadząc do osiągnięcia niezwykle spektakularnych rezultatów. 

Drugi typ sylwetki, któremu warto poświęcić nieco uwagi, jest endomorfik. Charakteryzuje się on łatwością nabywania masy mięśniowej, ale również tkanki tłuszczowej. W jego przypadku problem stanowi redukcja nadmiernego tłuszczu, który z łatwością odkłada się w organizmie. Ze względu na zwolniony metabolizm, potrzebna mu jest ścisła kontrola kaloryczności posiłków oraz suplementów. Jako uzupełnienie diety endomorfika zdecydowanie sprawdzi się odżywka białkowa. Brak węglowodanów oraz tłuszczów lub ich znikoma ilość w składzie produktu sprawi, że będzie on dla niego idealnym wsparciem przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Co więcej, białko znacząco wpływa na tempo przemiany materii, które w przypadku endomorfika jest zbyt wolne. Sportowiec o takim typie sylwetki doskonale sprawdzi się w sportach siłowych, takich jak kulturystyka. 

Osiągnięcie doskonałej sylwetki jest możliwe w przypadku każdego typu budowy, bez względu na różnice genetyczne oraz odmienne predyspozycje do budowania mięśni. Wystarczy dobór odpowiedniej diety, treningu, a także właściwa suplementacja. Znajomość swojego typu sylwetki znacznie ułatwi wybór odpowiednich środków oraz dobranie właściwych proporcji, które pozwolą szybko osiągnąć wymarzony rezultat. Jeżeli weźmiemy pod uwagę typ budowy, jakim się charakteryzujemy, oraz dokładnie przemyślimy cel, jaki chcemy za pomocą suplementacji osiągnąć, zdecydowanie łatwiej będzie nam zdecydować się na odpowiedni produkt. 

Wszystkie opinie (0)
Napisz opinię o kreatynie:
Ogólna ocena suplementu:

Kreatyna to składnik wielu popularnych suplement&...
Planując rozpoczęcie przygody z siłownią, wart...